ჰო და არას ჭიდილია ერთადერთი გზა ჭეშმარიტების აღმოჩენისა და პოვნისა ილია

"ჰო და არას ჭიდილია ერთადერთი გზა ჭეშმარიტების აღმოჩენისა და პოვნისა" ილია

პარლამენტში 9 საარჩევნო სუბიექტი ხვდება და პროპორციული სიით პარტიებს შორის მანდატები ასე ნაწილდება

პარლამენტში 9 საარჩევნო სუბიექტი ხვდება და პროპორციული სიით პარტიებს შორის მანდატები ასე ნაწილდება
2-11-2020, 10:59

ამ დროისთვის ცესკოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული მონაცემების მიხედვით, დათვლილია უბნების 100% (პროპორციული).

ამ მონაცემების მიხედვით, პარლამენტში 9 საარჩევნო სუბიექტი ხვდება და პროპორციული სიით პარტიებს შორის მანდატები ასე ნაწილდება:
  • „ქართული ოცნება“ – 61 მანდატი;
  • „ნაციონალური მოძრაობა – „ძალა ერთობაშია” – 35 მანდატი;
  • „ევროპული საქართველო“ – 5 მანდატი;
  • „ლელო“ – 4 მანდატი;
  • „სტრატეგია აღმაშენებელი“ – 4 მანდატი;
  • „პატრიოტთა ალიანსი“ – 4 მანდატი;
  • „გირჩი“ – 4 მანდატი;
  • „ლეიბორისტები“ – 1;
  • „მოქალაქეები“  – 2.
ამ გადანაწილების მიხედვით, იმ შემთხვევაში, თუ ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები პარლამენტში შევლენ, საქართველოს მეათე მოწვევის საკანონმდებლო ორგანო, პროპორციული სიებით, შემდეგი დეპუტატებით დაკომპლექტება.
„ქართული ოცნება”
  1. გიორგი გახარია;
  2. არჩილ თალაკვაძე;
  3. ირაკლი კობახიძე;
  4. თეა წულუკიანი;
  5. მამუკა მდინარაძე;
  6. კახაბერ კუჭავა;
  7. გიორგი კახიანი;
  8. მარიამ ქვრივიშვილი;
  9. მიხეილ სარჯველაძე;
  10. მაია ბითაძე;
  11. მიხეილ დაუშვილი;
  12. გიორგი ამილახვარი;
  13. ვიქტორ სანიკიძე;
  14. მაკა ბოჭორიშვილი;
  15. შალვა პაპუაშვილი;
  16. დავით კაჭარავა;
  17. ნიკოლოზ სამხარაძე;
  18. გიორგი ხელაშვილი;
  19. მარიამ ლაშხი;
  20. ბექა დავითულიანი;
  21. ანრი ოხანაშვილი;
  22. დიმიტრი ხუნდაძე;
  23. დიმიტრი სამხარაძე;
  24. ნინო წილოსანი;
  25. ირაკლი კოვზანაძე;
  26. ირაკლი ბერაია;
  27. ირაკლი სესიაშვილი;
  28. ეკა სეფაშვილი;
  29. რატი იონათამიშვილი;
  30. გურამ მაჭარაშვილი;
  31. დავით მათიკაშვილი;
  32. ელისო ბოლქვაძე;
  33. ლადო კახაძე;
  34. ირაკლი მეზურნიშვილი;
  35. სავალან მირზოევი;
  36. რიმა ბერაძე;
  37. სუმბატ კიურეღიან;
  38. ალეკო ტაბატაძე;
  39. ალუდა ღუდუშაური;
  40. ირმა ზავრადაშვილი;
  41. ირაკლი ზარქუა;
  42. გივი მიქანაძე;
  43. ბექა ლილუაშვილი;
  44. ქეთი დუმბაძე;
  45. ლექსო დალაქიშვილი;
  46. ლევან ქარუმიძე;
  47. ირაკლი მეძმარიაშვილი;
  48. ხატია წილოსანი;
  49. ვლადიმერ ჩაჩიბაია;
  50. ისკო დასენი;
  51. ვიქტორ ჯაფარიძე;
  52. მაია მენაღარიშვილი;
  53. ედიშერ თოლორაია;
  54. გოდერძი ჩანქსელიანი;
  55. ელგუჯა გოცირიძე;
  56. ანა ბუჩუკური;
  57. გია ბენაშვილი;
  58. დაჩი ბერაია;
  59. შოთა ხაბარელი;
  60. თამარ ტალიაშვილი
  61. ლევან მგალობლიშვილი
„ნაციონალური მოძრაობა – „ძალა ერთობაშია”
  1. ვახტანგ კიკაბიძე;
  2. გრიგოლ ვაშაძე;
  3. ნიკანორი მელია;
  4. ხატია დეკანოიძე;
  5. კობა ნაყოფია;
  6. დევი ჭანკოტაძე;
  7. ლევან ვარშალომიძე;
  8. სალომე სამადაშვილი;
  9. ზაალ უდუმაშვილი;
  10. ხათუნა სამნიძე;
  11. რომან გოცირიძე;
  12. თეიმურაზ ჯანაშია;
  13. ნატო ჩხეიძე;
  14. რამაზ ნიკოლაიშვილი;
  15. კახაბერ ოქრიაშვილი;
  16. გუბაზ სანიკიძე;
  17. აბდულა ისმაილოვი;
  18. ცეზარი ჩოჩელი;
  19. თამარ კორძაია;
  20. სულხან სიბაშვილი;
  21. გიორგი გოდაბრელიძე;
  22. დავით ხაჯიშვილი;
  23. დილარ ხაბულიანი;
  24. თინათინ ბოკუჩავა;
  25. როსტომ ჩხეიძე;
  26. დავით კირკიტაძე;
  27.  გიორგი ბოტკოველი;
  28. ეკატერინე ხერხეულიძე;
  29. მანუჩარ კვირკელია;
  30. ნიკა მაჭუტაძე;
  31. აკაკი მინაშვილი;
  32. ნონა მამულაშვილი;
  33. ლევან ბეჟაშვილი.
  34. ბაჩუკი ქარდავა.
  35. ლევან ხაბეიშვილი.
„ევროპული საქართველო”
პარტიამ 34-კაციანი სია წარადგინა, თუმცა რიგითობა არ განუსაზღვრია. მათი თქმით, რიგითობას ოლქებში მიღებული ხმებით განსაზღვრავენ.
„ლელო”
  1. მამუკა ხაზარაძე;
  2. ბადრი ჯაფარიძე;
  3. დათო უსუფაშვილი;
  4. ანა ნაცვლიშვილი;
„პატრიოტთა ალიანსი”
1. ირმა ინაშვილი;
2. გიორგი ლომია;
3. გოჩა თევდორაძე;
4. ავთანდილ ენუქიძე.
„სტრატეგია აღმაშენებელი”
  1. გიორგი ვაშაძე;
  2. თაკო ჩარკვიანი;
  3. პაატა მანჯგალაძე;
  4. თეონა აქუბარდია.
„გირჩი”
  1. ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე;
  2. იაგო ხვიჩია;
  3. ვახტანგ მეგრელიშვილი;
  4. სალომე მუჯირი.
მოქალაქეები”
1. ალეკო ელისაშვილი;
2. ლევან იოსელიანი.
„ლეიბორისტული პარტია”
1. შალვა ნათელაშვილი.

ამ დროისთვის ცნობილია, რომ მაჟორიტარულ ოლქებში პირველი ტურით გაიმარჯვა 14-მა კანდიდატმა, ყველა მათგანი მმართველ პარტიას წარმოადგენს. ისინი 62 პროპორცვიული სიით გასულ თანაპარტიელთან ერთად უკვე უმრავლესობას 76 მანდატს აკონტროლებენ. მეორე ტურები გაიმართება დანარჩენ 16 ოლქში. ამ მონაცემებით გამარჯვებული დეპუტატები არიან:
1. დავით სონღულაშვილი;
2. ზაურ დარგალი;
3. გოგი მეშველიანი;
4. გიორგი ხოჯევანიშვილი;
5. ანტონ ობოლაშვილი;
6. სამველ მანუკიანი;
7. გოჩა ენუქიძე;
8. პაატა კვიჟინაძე;
9. გივი ჭიჭინაძე;10. ვასილ ჩიგოგიძე;
11. ალექსანდრე მოწერელია;
12. ირაკლი ხახუბია;
13. ზაალ მიქელაძე;
14. შალვა კერესელიძე.

პოლიტიკური პარტიის ან საარჩევნო ბლოკის მიერ მიღებული მანდატების რაოდენობის დასადგენად მის მიერ მიღებული ნამდვილი ხმების რაოდენობა მრავლდება 120-ზე და იყოფა ყველა იმ პოლიტიკური პარტიისა და საარჩევნო ბლოკის მიერ მიღებული ნამდვილი ხმების რაოდენობათა ჯამზე, რომლებმაც ამ პუნქტით დადგენილი შესაბამისი საარჩევნო ბარიერი გადალახეს.
მიღებული რიცხვის მთელი ნაწილი არის პოლიტიკური პარტიის ან საარჩევნო ბლოკის მიერ მიღებული მანდატების რაოდენობა. თუ პოლიტიკური პარტიებისა და საარჩევნო ბლოკების მიერ მიღებული მანდატების რაოდენობათა ჯამი 120-ზე ნაკლებია, გაუნაწილებელ მანდატებს თანმიმდევრობით მიიღებენ უდიდესი ნაშთის მქონე პოლიტიკური პარტიები და საარჩევნო ბლოკები.

განყოფილება: ---
გადასვლები: 167
FACEBOOK კომენტარები
მსგავსი სიახლეები
რეკლამა